Pracodawca musi odpowiednio zakwalifikować wypłaty dla pracownika mobilnego
Ustalenie, co stanowi objętą zwolnieniem dietę i inną należność z tytułu podróży służbowej pracownika, ma decydujące znaczenie dla określenia zakresu obowiązków płatnika – zakładu pracy w zakresie pobrania i wpłacenia zaliczki na PIT.
Co do zasady diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika oraz podróży osoby niebędącej pracownikiem do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju są wolne od podatku (art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o PIT). W związku z brakiem definicji diety i podróży służbowej w prawie podatkowym, należy odwołać się do jej rozumienia na gruncie kodeksu pracy.
I tak, stosownie do art. 775 § 1 kodeksu pracy, pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługuje zwrot należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.
Jednocześnie § 7 ust. 1–3 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej stanowi, że dieta w czasie podróży krajowej jest przeznaczona na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia, a jej wysokość uzależniona jest od czasu trwania podróży...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta